Budowa interfejsu użytkownika

Nowe zlecenia usług Medycyny Pracy

Formatka Nowe zlecenia usług Medycyny Pracy pozwala na szybki wybór płatnika, pakietu i usług (pogrupowanych według narażeń) oraz ich wstępną parametryzację w celu utworzenia zleceń usług dla Pacjenta. Same zlecenia tworzone są po wyznaczeniu terminów na kolejnej formatce: Wyznaczanie terminów usług.

Formatka pozwala na:

Zamknięcie formatki (także przyciskiem Zamknij) spowoduje przerwanie procesu tworzenia zleceń usług. Aby, zamiast tego, kontynuować proces tworzenia zleceń należy nacisnąć przycisk Wyznacz termin realizacji (F11).

Otwarcie formatki z danymi Pacjenta

Jeżeli chcesz uzyskać dostęp do danych ewidencyjnych Pacjenta to naciśnij przycisk Otwórz dane pacjenta. Spowoduje to wyświetlenie formatki Dane ewidencyjne pacjenta z możliwością ich edycji.

Wybór płatnika

Wyboru płatnika dokonujemy za pomocą listy rozwijanej Kontrahent/Płatnik.

Domyślnie wybierać możemy spośród płatników przypisanych do Pacjenta (patrz: Dane ewidencyjne pacjenta, zakładka Płatności).

Jeśli chcemy wybrać płatnika spośród wszystkich płatników, którzy dopuszczają płatność za usługi osoby nie przypisanej do pakietu, należy zaznaczyć kwadracik Produkty otwarte.

Wybór pakietu

Pakiety udostępniane przez wybranego płatnika pozwalające na realizację badań z zakresu Medycyny Pracy wyświetlane są w tabeli Pakiety dla kontrahenta. Wybieramy pakiet poprzez kliknięcie na aniego lewym przyciskiem myszy.

Określenie typu badania Medycyny Pracy

Typ badania Medycyny Pracy udostępniany przez wybrany pakiet można wybrać z listy rozwijanej Typ badania Medycyny Pracy.

Typy badań Medycyny Pracy definiuje Administrator Systemu.

Przykładowo, lista może mieć wartości:

  • badanie wstępne,
  • badanie kwalifikacyjne,
  • badanie okresowe.

Przeglądanie usług według narażeń

Naciśnięcie przycisku Usługi według narażeń przełącza formatkę w tryb wyboru usług według narażeń. Tryb ten jest domyślnie włączony po otwarciu formatki.

Po określeniu płatnika, pakietu i typu badania Medycyny Pracy możemy zobaczyć listę narażeń związanych z danym typem badania na znajdującej się po lewej stronie ekranu liście Narażenia Medycyny Pracy.

Zawężanie listy według narażeń

Listę narażeń możemy zawężać wpisując dowolny ciąg znaków w polu Poszukiwane narażenie.

Wybór usług według narażeń

Zaznaczenie kwadracika Wybierz spowoduje uzupełnienie listy Usługi w ramach danego narażenia o usługi związane z wybranym narażeniem. Możemy wybrać więcej niż jedno narażenie.

Na liście Usługi w ramach danego narażenia widzimy zbiór wszystkich usług związanych z wybranymi narażeniami.

Przeglądanie dowolnych usług

Naciśnięcie przycisku Dowolne usługi przełącza formatkę w tryb wyboru spośród wszystkich usług dostępnych w ramach wybranego pakietu. Tryb ten jest domyślnie wyłączony po otwarciu formatki.

Zawężanie listy dowolnych usług

Listę dowolnych usług należących do pakietu, z których można wybierać, możesz zawęzić pisząc fragment nazwy usługi w polu Nazwa poszukiwanej usługi. Możesz także skorzystać z uniwersalnej komendy CTRL+F.

Postać listy i postać pogrupowana

Lista dowolnych usług może być prezentowana w postaci listy lub w postaci pogrupowanej. Możesz przełączać rodzaj widoku usług przyciskiem Pokaż grupy (Ctrl+G) lub sekwencją klawiszy CTRL+G.

Dodawanie usług

Możesz zlecić dowolną liczbę usług z listy. W tym celu kliknij dwukrotnie na wybranej usłudze bądź skorzystaj z przycisku Wybierz wskazane usługi (F10) (zwłaszcza gdy zaznaczyłeś wiele różnych usług).

Dodawanie wielu różnych usług

Jeżeli chcesz zaznaczyć kilka usług spośród listy, wciśnij klawisz CTRL i zaznacz wszystkie usługi, na które pacjent ma zostać skierowany. Wszystkie dostępne usługi zaznaczasz naciskając sekwencję klawiszy CTRL+A bądź naciskając przycisk Zaznacz wszystkie.

Usuwanie usług

Aby usunąć usługę z listy zlecanych usług (dolny panel) należy zaznaczyć usługę na dolnym panelu i nacisnąć przycisk Usuń wybrane usługi. Jeżeli nie zaznaczono żadnej usługi to usunięta zostanie ostatnia na liście.

Wyznaczanie terminów

Lista usług, dla których zostaną utworzone nowe zlecenia, widoczna jest na panelu Lista wybranych usług do wyznaczenia terminu umiejscowionym w dolnej części formatki.

Aby wyznaczyć terminy usługom na liście należy nacisnąć przycisk Wyznacz termin realizacji (F11) co spowoduje otwarcie formatki Wyznaczanie terminów usług.

Na wyznaczanie wolnych terminów mają wpływ wartości pól Grupa i Blok.

Grupa

Usługi połączone w grupę będą realizowane jednocześnie w ramach jednego badania. Realizacja wszystkich usług w grupie rozpocznie się w tym samym czasie i trwać będzie tyle co najdłuższa spośród nich. Można zmienić porządek wykonywania usług (np. z równoczesnego na "po kolei") poprzez zdefiniowanie bloków.

Możesz przypisać grupę usłudze modyfikując wartość kolumny Grupa na liście zlecanych usług. Nazwą grupy może być dowolny ciąg znaków.

Przynależność usługi do grupy ma znaczenie tylko w trakcie wyznaczania terminów i nie ma wpływu na dalsze działanie systemu.

Usługi mogą mieć domyślnie przypisaną grupę przez Administratora Systemu. Możesz ją zmienić na potrzeby bieżącego zlecenia. Nie spowoduje to zmiany w konfiguracji systemu.

Blok

Blok określa kolejność wykonania usługi względem innych usług w grupie. Nazwa bloku jest kolejną liczbą naturalną (1, 2, 3, ...).

Blok musi być obowiązkowo zdefiniowany dla wszystkich zlecanych usług! Zwróć szczególną uwagę aby konsultacja lekarza orzecznika odbywała się PO badaniach laboratoryjnych, itp.

Administrator Systemu może definiować wartość bloku dla usług związanych z narażeniem. Wtedy przepiszą się one do listy wybranych usług, dla których mają zostać wyznaczone terminy. Wartość bloku dla usług, które nie mają jej zdefiniowanej przez Administratora należy wyznaczyć ręcznie.

Określenie bloku dla usługi ma znaczenie tylko w trakcie wyznaczania terminów i nie ma wpływu na dalsze działanie systemu.

Podgląd limitów pakietu

Jeżeli chcesz podejrzeć limity, jakie ma pakiet, w ramach którego realizowana będzie wybrana usługa widniejąca na liście Lista wybranych usług do wyznaczenia terminu, naciśnij przycisk Zestawienie limitów wybranego produktu. Otworzy się wtedy formatka Wykorzystanie limitów pacjenta na wskazaną usługę.