Sprawdzanie poprawności wprowadzonych danych - rodzaje błędów
Świadczeniodawca zobowiązany jest do przekazywania informacji o rozliczeniu świadczeń zgodnie z określonym przez NFZ cyklem rozliczeniowym (co miesiąc) - musi zakończyć proces rozliczeniowy do 10-go następnego miesiąca, jeśli chce otrzymać należność z NFZ za miesiąc bieżący, z zachowaniem terminu płatności. Proces rozliczeniowy może rozpocząć zaraz po wizycie pacjenta, wypełniając jego dane rozliczeniowe i przesyłając do NFZ na bieżąco. Ma również możliwość wysłania wszystkich dokumentów rozliczeniowych zbiorczo, raz w miesiącu.
Właściwy oddział NFZ sprawdza dokumenty pod kątem prawidłowości ich wystawienia oraz pod względem merytorycznym, w tym prawidłowości naliczania kosztów. Oddział NFZ może wstrzymać wypłatę środków po stwierdzeniu jakiejkolwiek nieprawidłowości lub braku w dokumentacji oraz może skontrolować dokumentację rozliczeniową. W razie stwierdzenia braku w dokumentacji lub błędów w jej wypełnianiu oddział wojewódzki NFZ może zażądać uzupełnienia albo poprawienia wszelkich przekazanych dokumentów. Dopiero po pozytywnej ocenie dokumentów rozliczeniowych oddział wojewódzki NFZ dokonuje wypłaty środków zgodnie z cyklem rozliczeniowym określonym w umowie podpisanej w NFZ, dlatego istotne jest, by podczas wypełniania odpowiednich formularzy rozliczeniowych ograniczyć do minimum popełniane błędy. Z pomocą przychodzi InterClinic .
InterClinic umożliwia kontrolowanie poprawności wprowadzonych danych rozliczeniowych przed ich wysłaniem do Narodowego Funduszu Zdrowia. Dzięki odpowiednim komunikatom świadczeniodawca jest w stanie zorientować się, że nie wprowadził do systemu niezbędnych informacji o pacjencie bądź świadczeniu (lub niektóre z wpisanych dane są błędne) i ma szansę poprawić formularz rozliczeniowy przed przesłaniem go do NFZ. Pozwala to na oszczędność czasu, ponieważ komunikaty jasno wskazują elementy do poprawienia oraz minimalizują ryzyko odesłania formularza przez NFZ jako rozliczenia z błędem.
W systemie widoczne są trzy rodzaje błędów, widocznych na formularzu Dane NFZ przypisanym konkretnemu pacjentowi: błędy lokalne, błędy walidacji XSD oraz błędy NFZ. Każdy z rodzajów błędów pojawia się na innym etapie procesu rozliczeniowego:
-
błędy lokalne – mogą się pojawić po stronie InterClinica w trakcie wypełniania formularza rozliczeniowego
-
błędy XSD – definiowane przez NFZ, ale sprawdzane po stronie InterClinica bezpośrednio przed zapisaniem pliku z komunikatem XML
-
błędy NFZ – mogą pojawić się w odpowiedzi na przesłane dokumenty rozliczeniowe po sprawdzeniu przez NFZ przesłanych danych