Błędy walidacji XSD
-
inaczej błędy składni struktury XML
-
NFZ publikuje dla niektórych komunikatów XML pliki ze schematami XSD, które mogą zostać zaimplementowane w oprogramowaniu; komunikaty błędów XSD są podawane w mało zrozumiałej dla użytkownika formie – zawierają szereg rozmaitych symboli i angielskich określeń dotyczących błędów składni XML oraz nazw elementów i atrybutów struktury XML i komunikatu I fazy, dlatego analizując te błędy, warto znać strukturę XML, udostępnianą w formie tabelarycznej wraz z opisem przez NFZ jako załącznik do odpowiedniego zarządzenia
-
najczęściej błędy XSD określają nieprawidłowy typ danych przekazany w określonym atrybucie
-
Jeśli pojawią się błędy walidacji XSD, należy zapoznać się z komunikatem i poprawić wskazane w nim błędy, a potem ponownie zapisać raport I fazy. Przesłanie do NFZ raportu z niepoprawionymi błędami najprawdopodobniej będzie skutkowało negatywną odpowiedzią z NFZ.
-
Program umożliwia również usunięcie z bieżącego raportu I fazy świadczeń zawierających błędy XSD i wysłanie jedynie tych poprawnych składniowo – bez błędów XSD.Następuje to poprzez naciśnięcie przycisku Wyklucz świadczenia z błędami XSD. Pozostałe świadczenia (z błędami XSD) można później przejrzeć np. w przeglądarce świadczeń i poprawić.