Błędy lokalne
Pojawienie się komunikatu z błędem lokalnym sugeruje, by natychmiast poprawić lub uzupełnić wskazane w komunikacie dane.
Rodzaje możliwych błędów lokalnych wykrywanych w systemie InterClinic są na bieżąco uaktualniane, na podstawie zarządzeń Prezesa NFZ, zestawień walidacji i weryfikacji NFZ publikowanych na stronie www.nfz.gov.pl.
Przesłanie do NFZ rozliczenia z niepoprawionymi danymi wskazanymi w komunikacie może skutkować odesłaniem przez NFZ rozliczenia jako błędne
W obrębie błędów lokalnych pojawiają się komunikaty o wagach: informacja (białe tło ) – informuje użytkownika o zaistnieniu danego błędu, błąd ( żółte tło ) – nie pozwala zakończyć etapu usługi zdefiniowanego dla danego błędu oraz błąd krytyczny ( czerwone tło ) – jeśli użytkownik nie posiada uprawnienia NFZ – rozliczenia szczegółowe – zamykanie okna mimo błędu krytycznego
– nie pozwala opuścić formularza rozliczeniowego do momentu aż dany błąd nie zostanie poprawiony. W celu poprawności rozliczenia z NFZ nie powinno się bagatelizować żadnego komunikatu, bez względu na jego wagę.
Wagi ustala użytkownik (formatka Umowy i opcje rozliczeń → zakładka Dane ogólne → przycisk Słownik błędów lokalnych). Świadczeniodawca może sam określić, które z błędów w jego placówce należy uznać za bardzo ważne, a które za mniej istotne.
Przykładowe błędy lokalne, które potrafi wykryć system InterClinic:
- brak którejś z istotnych danych osobowych pacjenta takich jak: imię, nazwisko, miasto zamieszkania, numer domu,
- niewypełnienie głównego rozpoznania bądź procedury medycznej,
- podanie nieprawidłowego numeru PESEL pacjenta.