Podręcznik użytkownika

Wypełnienie formularza i zaakceptowanie do rozliczenia

  1. Naciskając przycisk Dane NFZ, otworzy się formatka Rozliczenie świadczenia NFZ, zawierająca dane rozliczeniowe pacjenta.

  2. Na zakładce Dane pacjenta powinny automatycznie wczytać się dane pacjenta.

  3. Na zakładce Świadczenie powinny pojawić się dane świadczenia oraz dane osoby udzielającej lub odpowiedzialnej za świadczenie (jeśli dane nie wczytały się automatycznie, należy je uzupełnić ).

    Pojawienie się danych lekarza udzielającego świadczenia uzależnione jest od prawidłowej konfiguracji programu - lekarz, do którego zarejestrowany został pacjent na usługę, powinien znajdować się na liście lekarzy, którzy są uprawnieni do wykonywania świadczeń w danej komórce ( lista ta znajduje się w opcjach umów z NFZ i jej zawartość powinna być zgodna z ustaleniami świadczeniodawcy dotyczącymi warunków umowy uzgodnionych z NFZ).

  4. Jeśli w sekcji Rozpoznania i wykonane procedury medyczne nie jest podana przyczyna główna, należy ją wskazać. Pole będzie niewypełnione w przypadku, gdy dane nie zostały przeniesione z modułu medycznego.

    Znak % zastępuje dowolną liczbę znaków.

    Przykład

    Gdy chcemy wybrać rozpoznania, zawierające w nazwie oko, należy wpisać '%oka'.

    Wskazanie przyczyn dodatkowych w przypadku umowy ambulatoryjnej nie jest obowiązkowe.

  5. Następnie z listy rozwijalnej należy wybrać procedurę medyczną (kod wraz z opisem procedury). Podobnie jak w przypadku rozpoznań – procedury mogą być przeniesione z modułu medycznego.

  6. W zakładce Produkty rozliczeniowe należy sprawdzić czy widnieje pozycja rozliczeniowa. Jeśli nie, należy wybrać przycisk Dodaj produkt .



  7. Zostanie wyświetlone okno Wybór produktów rozliczeniowych . 

     

  8. Zaznaczenie opcji katalog 1s (JGP) w polu   świadczenia (produkty jednostkowe) spowoduje pojawienie się listy produktów jednostkowych wraz wartością punktową, kodem i nazwą produktu kontraktowego oraz numerem umowy, w obrębie której dany produkt jest dostępny. Zaznaczenie opcji katalog 1 o (świadczenia odrębne) spowoduje wyświetlenie dostępnych produktów kontraktowych oraz (poniżej) listy produktów jednostkowych wybranego zakresu świadczeń. Aby wyświetlić wszystkie dostępne produkty kontraktowe należy zaznaczyć checkbox Pokaż wszystkie produkty kontr.

    Należy zaznaczyć odpowiedni produkt z listy dostępnych z żądanego katalogu, a następnie nacisnąć przycisk Dodaj.

    Katalogi 1s i 1o, z przypisanymi do nich produktami, widoczne są w przypadku stosowania mechanizmu JGP. Inny wygląd okna (brak wyboru katalogu) powinien być wskazówką, że nie skonfigurowano prawidłowo programu pod kątem sprawozdawania JGP.

  9. Okno wyboru produktów zostanie zamknięte, a wybrany produkt pojawi się w oknie Rozliczenie świadczenia NFZ w polu  Pozycje rozliczeniowe  .

    Istnieją ograniczenia dotyczące produktów JGP, np. nie można dodać dwóch produktów z katalogu podstawowego 1s w jednym świadczeniu.


    W przypadku błędnego wybrania produktu z katalogu, mona dokonać natychmiastowej zmiany, o ile produkt nie został jeszcze wysłany raportem I fazy. Należy wówczas zaznaczyć jednym kliknięciem wybrany produkt z listy pozycji rozliczeniowych, a następnie nacisnąć przycisk Usuń produkt    nacisnąć przycisk Pojawi się okno z pytaniem czy na pewno chcemy usunąć produkt. Po wybraniu Tak produkt zostanie usunięty z listy.


  10. W zakładce Dane ogólne    w sekcji Opis świadczenia    powinny wczytać się dane. Dane te są zgodne z określonymi w umowie informacjami dotyczącymi wyznaczania dat realizacji produktu i schematu krotności.




  11. W zakładce Dane szczegółowe   powinny pojawić się informacje dotyczące nr umowy, daty, ceny, taryfy itp. Informacje te pobierane są z aktualnej umowy.

  12. W celu sprawdzenia czy wszystkie niezbędne dane zostały uzupełnione, należy zaznaczyć checkbox Sprawdzaj błędy lokalne  , a następnie nacisnąć przycisk Odśwież listę błędów lokalnych .

  13. Jeśli nie podano pewnej istotnej informacji bądź pewne dane zostały wprowadzone błędnie, system wyświetli w dolnym polu listę błędów lokalnych (więcej na temat błędów lokalnych części Sprawdzanie poprawności wprowadzanych danych - rodzaje błędów ).

  14. Gdy odpowiednie dane zostaną uzupełnione / poprawione należy ponownie nacisnąć przycisk Odśwież listę błędów lokalnych . Jeśli pojawią się inne błędy, należy dokonać kolejnych zmian zgodnie z otrzymanymi komunikatami. Jeżeli lista błędów jest pusta można nacisnąć przycisk   Zaakceptuj do rozliczenia , a następnie zamknąć obecne okno.  Działanie to spowoduje zmianę statusu zestawu na Zaakceptowany. Będzie to również skutkowało pojawieniem  się zestawu w najbliższym raporcie I fazy .