Zakończenie pobytu
" Zakończenie hospitalizacji " z założenia posiada status obowiazkowy. System nie pozwoli użytkownikowi wyjść z trybu edycji gdy nie wpisano przynajmniej jednego rozpoznania i jednej procedury.
Dokument ten jest źródłem danych dla pozostałych dokumentów wypisowych (Karty Informacyjnej) . Wygląd dokumentu jest różny dla różnych trybów wypisu.
STAŁE SEKCJE DOKUMENTU
-
Rozpoznania
Sekcja ta zawiera dane z przyjęcia pacjenta (rozpoznanie wstępne oraz imię i nazwisko lekarza przyjmującego). Ponadto w ramach sekcji użytkownik ma do dyspozycji tabele w celu wpisania rozpoznań i procedur medycznych wykonanych podczas hospitalizacji. Na podstawie danych w tych tabelach można uruchomić Tester JGP (przycisk „Tester JGP”) w celu sprawdzenia możliwości rozliczenia w NFZ hospitalizacji pacjenta. Dane z tabel rozpoznań i procedur medycznych są automatycznie importowane do Testera JGP.
-
Tabela rozpoznań
Jest tabelą przyrostową, w której każdy wiersz reprezentuje kolejne rozpoznanie. Posiada trzy kolumny:
-
-
ICD-10
-
Opis rozpoznania
-
Priorytet
-
Korzystając ze słownika użytkownik ma możliwość wyszukiwania rozpoznań wpisując kod lub część opisu i wciskając przycisk ENTER. Zaleca się korzystanie ze znaku „%”, który zastępuje dowolny ciąg znaków podczas wyszukiwania.
-
W przypadku wpisywania kodu ICD-10 ręcznie opis rozpoznania uzupełni się automatycznie po naciśnięci TABULATORA (o ile kod jest poprawny).
-
Tabela procedur medycznych
Kod ICD-10 można wpisać ręcznie lub skorzystać z wbudowanego słownika, który otwiera się przy pomocy przycisku „ICD-10”.
Opis rozpoznania jest polem edytowalnym, które w razie potrzeby można uzupełniać dodatkową treścią.
Pole priorytet ma formę słownikową (bez możliwości wpisywania wartości spoza słownika) i przyjmuje wartości: Główne; Dod. 1 – Dod. 9; Hist-Pat.
Kolejne wiersze tabeli można dodawać przy pomocy przycisku „Dodaj rozpoznanie” znajdującego się bezpośrednio nad tabelą. Ostatnio dodany wiersz można usunąć wykorzystując przycisk „Usuń ostatnie rozpoznanie”.
W zależności od oddziału wiersze tabeli rozpoznań mogą być inicjowane danymi pochodzącymi z bazy faktów medycznych (wprowadzone na innych dokumentach np. w wywiadzie lekarskim).
Jest tabelą przyrostową, w której każdy wiersz reprezentuje kolejną procedurę medyczną wykonaną podczas hospitalizacji. Posiada cztery kolumny:
-
ICD-9
-
Opis procedury
-
Krotność
-
Data procedury
-
Korzystając ze słownika użytkownik ma możliwość wyszukiwania procedur wpisując kod lub część opisu i wciskając przycisk ENTER. Zaleca się korzystanie ze znaku %, który zastępuje dowolny ciąg znaków podczas wyszukiwania.
-
W przypadku wpisywania kodu ICD-9 ręcznie opis procedury uzupełni się automatycznie po naciśnięci TABULATORA (o ile kod jest poprawny).
Kod ICD-9 można wpisać ręcznie lub skorzystać z wbudowanego słownika, który otwiera się przy pomocy przycisku „ICD-9”.
Opis procedury jest polem edytowalnym, które w razie potrzeby można uzupełniać dodatkową treścią.
W pole krotność można wpisywać tylko liczby całkowite.
Pole data procedury jest zwykłym polem edycyjnym.
Kolejne wiersze tabeli można dodawać przy pomocy przycisku „Dodaj procedurę” znajdującego się bezpośrednio nad tabelą. Ostatnio dodany wiersz można usunąć wykorzystując przycisk „Usuń ostatnią procedurę”.
W zależności od oddziału wiersze tabeli procedur mogą być inicjowane danymi pochodzącymi z bazy faktów medycznych (wprowadzone na innych dokumentach np. w opisie zabiegu operacyjnego).
-
Zdarzenie niepożądane związane z zabiegiem operacyjnym w trakcie pobytu
Użytkownik ma do dyspozycji pole edycyjne (możliwość korzystania ze słownika).
-
Zdarzenia niepożądane w procesie pobytu:
Użytkownik ma do dyspozycji pole edycyjne (możliwość korzystania ze słownika).
-
Wypis pacjenta
W sekcji znajdują się pola:
-
Data wypisu
-
Tryb wypisu
-
Wypisany jako (pole domyślnie ukryte)
-
Przeniesiony do (pole domyślnie ukryte)
-
Pole „data wypisu”, podczas generowania dokumentu, inicjowane jest datą bieżącą lub datą z ruchu chorych (jeżeli pacjent został wypisany ze szpitala przed wypełnieniem dokumentu). Datę można zmieniać zachowując odpowiedni format (DD-MM-RRRR).
Pole „tryb wypisu” jest polem słownikowym (bez możliwości wpisywania wartości spoza słownika). W zależności od wybranego trybu wypisu na dokumencie wstawione zostaną kolejne sekcje.
Pole „wypisany jako” jest polem słownikowym (bez możliwości wpisywania wartości spoza słownika). Będzie ono aktywne w momencie uzupełnienia danych w polu tryb wypisu (za wyjątkiem pozycji „zgon pacjenta”).
Pole „przeniesiony do” jest polem słownikowym (z możliwością wpisywania danych spoza słownika). Będzie ono aktywne w momencie uzupełnienia danych w polu tryb wypisu (za wyjątkiem pozycji „zgon pacjenta”) oraz wyborze opcji „przeniesiony do...” w polu wypisany jako.
Dokument ma wbudowany mechanizm weryfikacji danych (Data wypisu i Tryb wypisu) z ruchem chorych. Mechanizm ten jest aktywny przed zatwierdzeniem dokumentu.
-
Epikryza
Użytkownik ma do dyspozycji pole edycyjne.
ZMIENNE SEKCJE DOKUMENTU
Poniżej opisane sekcje znajdą się na dokumencie jeżeli wybrany zostanie dowolny tryb wypisu oprócz „zgon pacjenta”
-
Zalecenia dla pacjenta
-
Wystawione recepty
Użytkownik ma do dyspozycji pole edycyjne do wpisania potrzebnych informacji. W polu można bez przeszkód przechodzić do nowej linii.
-
Wystawione skierowania
Użytkownik ma do dyspozycji pole edycyjne do wpisania potrzebnych informacji. W polu można bez przeszkód przechodzić do nowej linii.
-
Wystawione zwolnienia lekarskie
Użytkownik ma do dyspozycji pole edycyjne do wpisania potrzebnych informacji. W polu można bez przeszkód przechodzić do nowej linii.
-
Terminy planowanych badań, konsultacji
Użytkownik ma do dyspozycji pole edycyjne do wpisania potrzebnych informacji. W polu można bez przeszkód przechodzić do nowej linii.
Użytkownik ma do dyspozycji pole edycyjne do wpisania potrzebnych informacji. W polu można bez przeszkód przechodzić do nowej linii.
W przypadku trybu wypisu „zgon pacjenta” w dokumencie zostanie wstawiona sekcja „Zgon pacjenta” z polami:
-
Data i godzina zgonu
-
Przyczyna zgonu bezpośrednia
-
Przyczyna zgonu wtórna
-
Przyczyna zgonu wyjściowa
-
Sekcja zwłok
-
Uzasadnienie decyzji (dot. sekcji zwłok)
Pole data i godzina zgonu inicjowane jest bieżącą datą i godziną lub datą i godziną z ruchu chorych (jeżeli pacjent został wypisany ze szpitala przed wypełnieniem dokumentu). Datę i godzinę można zmieniać zachowując odpowiedni format (DD-MM-RRRR HH:MI).
Pola „przyczyna zgonu bezpośrednia”, „przyczyna zgonu wtórna” i „przyczyna zgonu wyjściowa” należy uzupełnić korzystając ze słownika ICD-10 przy użyciu z przycisków „ICD-10”.
Uzupełnienie pola „sekcja zwłok” polega na wybraniu jednego z checkbox-ów (TAK/NIE).
Pole uzasadnienie decyzji jest zwykłym polem edycyjnym.
Dokument ma wbudowany mechanizm weryfikacji danych (Data i godzina zgonu i przyczyny zgonu) z ruchem chorych. Mechanizm ten jest aktywny przed zatwierdzeniem dokumentu.
Aby wydrukować dokumentu należy go wcześniej zatwierdzić. W tym celu należy użyć przycisku „Zatwierdź dokument”. Zatwierdzenie dokumentu będzie możliwe po spełnieniu poniższych warunków:
-
wypełniono pole „tryb wypisu”
-
wypełniono wszystkie wiersze w tabeli rozpoznań
-
wypełniono wszystkie wiersze w tabeli procedur
Dokument zatwierdzony jest pozbawiony możliwości edycji. W celu wprowadzenia zmian do zatwierdzonego dokumentu należy go skorygować - przycisk „Koryguj dokument”
Dokument podpisywany jest przez lekarza prowadzącego oraz ordynatora oddziału.