Budowa interfejsu użytkownika

Zwolnienie lekarskie - tworzenie, edytowanie

Formularz Zwolnienia lekarskiego otwiera się po naciśnięciu przycisku Dodaj zwolnienie.

W celu zapoznania się z dodatkowymi informacjami związanymi z wystawianiem zaświadczeń lekarskich w systemie InterClinic należy przeczytać rozdział Zwolnienia znajdujący się w Podręczniku użytkownika.

Osoba ubezpieczona - wskazujemy pacjent lub opiekun

Jeśli zostanie wybrana opcja Pacjent, to system automatycznie wypełni dane ewidencyjne zwolnienia na podstawie danych ewidencyjnych wpisanych w formularzu danych pacjenta (patrz: Ewidencja pacjentów).

Jeśli natomiast zostanie wybrana opcja Opiekun, to system wypełni dane zwolnienia na podstawie danych ewidencyjnych opiekuna wpisanych w formularzu danych pacjenta w zakładce ZUS ZLA formularza danych ewidencyjnych pacjenta. Dane te są powiązane między formularzami i wprowadzane jednokrotnie do systemu (co oznacza, że przy ponownym wystawianiu zwolnienia dla wybranego pacjenta nie będzie potrzeby ponownego ich wprowadzania).

Ubezpieczony w: - lista typów ubezpieczycieli pacjenta/opiekuna (lista rozwijana płatników: 1- ZUS, 2-KRUS, 3-Inny)

NIP płatnika składek -  NIP płatników składek powiązanych z osobą ubezpieczoną (pacjent)

Jeśli na formatce brakuje zadeklarowanego przez ubezpieczyciela płatnika składek, należy kliknąćInny zakład pracy, który otworzy słownik płatników.

Następnie należy kliknąć przycisk Dodaj znajdujący się w dolnym menu. W widocznych kolumnach należy wpisać numer NIP i nazwę płatnika. System pilnuje sumy kontrolnej numeru NIP (zapis numeru NIP z niezgodną sumą kontrolną jest blokowany), ilości cyfr oraz niepowtarzalności numeru NIP. Gdy wpiszemy sam nr NIP i naciśniemy przycisk Pobierz dane z BIR system wyśle zapytanie do GUS-BIR. W przypadku gdy wpisany NIP już istnieje w naszej bazie pojawi się komunikat blokujący zapisanie duplikujących się danych.

Dane o płatnikach składek są widoczne w danych ewidencyjnych pacjenta.

Czas niezdolności do pracy - pola w których definiujemy okres niezdolności do pracy, klikając na znaczek kalendarza wyświetla się widok miesięcznego kalendarza

Pobyt szpitalny przez - pole, które wypełnia lekarz, liczba dni leczenia szpitalnego.

na < > dni niezdolności do pracy - liczba dni jest automatycznie obliczana i uzupełniana na podstawie wpisanej daty w polu Czas niezdolności do pracy.

Dane medyczne

Nr statystyczny choroby - rozpoznanie będące wskazaniem do przyznania zwolnienia lekarskiego. W polu tym znajduje się lista rozwijana z podpiętym słownikiem rozpoznań lekarskich ICD-10. W słowniku tym dostępna jest funkcjonalność automatycznego wyszukiwania rozpoznania według wprowadzonego łańcucha znaków. Aby ją uaktywnić należy kliknąć strzałkę rozwijającą listę albo jako pierwszy znak wpisywanego rozpoznania wpisać: %.

Nie można wpisać rozpoznania spoza słownika. Przy próbie wpisania rozpoznania spoza słownika ICD-10 system wyśle odpowiedni komunikat i zablokuje akcję.

Wskazania lekarskie - wskazanie lekarskie na czas obowiązywania zwolnienia. Zgodnie z obowiązującymi przepisami wartości z których możemy wybrać to: 1- chory powinien leżeć, 2-chory może chodzić

Okoliczności mające wpływ na wysokość zasiłku chorobowego - można wskazać najwyżej cztery z dostępnych pięciu opcji:

Wystawienie dokumentu - data wystawienia zwolnienia. System automatycznie ustawia ją zgodnie z datą badania. Zmiana daty jest możliwa przy pomocy rozwijanego kalendarza lub ręcznego wprowadzenia. Należy pamiętać, że system działa zgodnie z przepisami - dlatego nie umożliwia wystawienia zwolnienia z datą wcześniejszą ( za wyjątkiem ustalonych przypadków-  patrz rozdział Zwolnienia lekarskie w Podręczniku użytkownika). W przypadku wprowadzenia daty przyszłej jako daty wystawienia zwolnienia wysyłany jest jedynie komunikat kontrolny.

Lekarz - lista lekarzy uprawnionych do wystawienia zwolnienia. Domyślnie wpisany jest lekarz aktualnie zalogowany i wypełniający zwolnienie.

Poniższe pola są wypełniane na podstawie danych znajdujących się w ewidencji pacjenta (patrz: opis pola Osoba ubezpieczona znajdujący się powyżej).

Dane te są wprowadzane jednokrotnie do systemu (co oznacza, że przy ponownym wystawianiu zwolnienia dla wybranego pacjenta nie będzie potrzeby ponownego ich wprowadzania).

Po wypełnieniu danych należy kliknąć przycisk  Zapisz.

Aby usunąć zwolnienie, należy kliknąć przycisk Usuń. Usunąć można jedynie zwolnienia, które nie zostały wydrukowane.

Aby otworzyć istniejące zwolnienie, należy zaznaczyć wybrane zwolnienie i kliknąć na przycisk  Otwórz zwolnienie. Istniejące zwolnienie można również edytować jeśli nie było ono wcześniej wydrukowane. Należy wtedy zaznaczyć wybrane zwolnienie i kliknąć na przycisk  Otwórz zwolnienie i wybrać przycisk Edytuj z dolnego menu.

Gdy zwolnienie zostało już wysłane do drukowania standardowa edycja dokumentu nie jest możliwa.

Przycisk Zamieniam pozwala przywrócić możliwość edytowanie tego zwolnienia.

Zmiana danych na zwolnieniu jest możliwa tylko wówczas, gdy pacjent nie otrzymał druku ZLA i wszystkie jego egzemplarze zostaną anulowane.

Aby przedłużyć zwolnienie, należy na prawym panelu zakładki kliknąć przycisk Historia zwolnień, który otwiera listę wszystkich zwolnień pacjenta i / lub jego opiekuna (patrz: Historia zwolnień). W celu zapoznania się z szablonem postępowania w przypadku przedłużania zwolnienia należy przeczytać rozdział Przedłużanie zwolnień znajdujący się w Podręczniku użytkownika.