Wprowadzanie przebytych chorób
Wprowadzanie danych w sekcji Przebyte choroby odbywa się w następujący sposób:
- Wprowadzanie pierwszej choroby na liście odbywa się poprzez kliknięcie lewym przyciskiem myszy w pole znajdujące się obok zaznaczonego na poniższym widoku sekcji czarnego trójkącika.
- Należy kliknąć lewym przyciskiem myszy kolejno na każdym z pól i wprowadzić wartości pól:
- Data od - data początku choroby,
- Data do - data zakończenia choroby.
- Dwukrotnie kliknąć lewym przyciskiem myszy w polu ICD-10. Wówczas pojawi się możliwość wprowadzania danych do tego pola poprzez wybór jednego elementu z listy.
- Wybierając element z całej listy.
- Wpisując część nazwy w celu zawężenia listy do kilku elementów.
- Wykorzystując przycisk
Słownik ICD-10
- Należy lewym przyciskiem myszy nacisnąć przycisk
Słownik ICD-10 znajdujący się w prawym, górnym rogu sekcji Przebyte choroby.
- Z listy należy wybrać właściwe rozpoznanie poprzez kliknięcie w nie lewym przyciskiem myszy.
- Po wpisaniu części nazwy rozpoznania należy nacisnąć klawisz
Enter
na klawiaturze, by ujrzeć listę elementów zawierających wpisaną frazę. - Należy kliknąć przycisk
OK znajdujący się w prawym dolnym rogu okna, w celu zatwierdzenia wybranego rozpoznania.
W wyniku wcześniejszego działania możliwa będzie edycja wiersza w sekcji Przebyte choroby.
Dane można wprowadzać na trzy sposoby:
Należy w tym celu nacisnąć lewym przyciskiem myszy znajdujący się po prawej stronie pola przycisk. W wyniku tego działania rozwinie się lista (słownik ICD-10) . Z listy należy wybrać właściwą chorobę poprzez kliknięcie w nią lewym przyciskiem myszy. Przewijanie listy odbywa się przy pomocy paska przewijania znajdującego się po prawej stronie listy. Należy na nim kliknąć lewym przyciskiem myszy i przesuwać w dół lub klikać lewym przyciskiem myszy na strzałkę znajdującą się u góry paska lub u dołu aby zobaczyć kolejne lub poprzednie elementy listy. Do nawigowania po liście można także użyć klawiszy strzałek na klawiaturze.
Wyszukiwanie elementów na liście można znacznie ułatwić wpisując część nazwy rozpoznania w polu, które wcześniej zostało kliknięte.
Należy pamiętać, że im precyzyjniej wpisana zostanie nazwa rozpoznania, tym liczba wyświetlonych elementów z listy będzie mniejsza.
Po wpisaniu w pole części nazwy rozpoznania należy z zawężonej listy wybrać właściwe rozpoznanie klikając w nie lewym przyciskiem myszy.
W wyniku powyższego działania na ekranie pojawi się nowa formatka- Słownik rozpoznań.
Wyszukiwanie elementów na liście można znacznie ułatwić, podając część nazwy rozpoznania. Wówczas lista zostanie zawężona do tych elementów, które zawierają podaną frazę.
Należy pamiętać, że im precyzyjniej wpisana zostanie nazwa rozpoznania, tym liczba wyświetlonych elementów z listy będzie krótsza.
Naciśnięcie na klawiaturze którejkolwiek z liter, cyfr, bądź znaku takiego jak np: "!", ";", "?" spowoduje pojawienie się w prawym górnym rogu formatki Słownik rozpoznań żółtego prostokąta, w którym widoczne będzie to, co jest wpisywane.
Kliknięcie w wybrany element listy w formatce Słownik rozpoznań spowoduje zmianę tła tego elementu na czarne oraz pojawienie się czarnego trójkącika po lewej stronie rozpoznania.
Naciśnięcie przycisku Anuluj oznacza rezygnację z wyboru rozpoznania ze słownika rozpoznań. W wyniku tego działania formatka Słownik rozpoznań zostanie zamknięta a do sekcji Przebyte choroby nie zostaną wprowadzane żadne zmiany.
Naciśnięcie przycisku OK spowoduje dodanie wybranego rozpoznania, co jest widoczne na liście chorób przebytych w sekcji Przebyte choroby.