Weryfikacje-> żądanie naliczenia ->rachunki refundacyjne
Po wysłaniu raportów I fazy, NFZ ma obowiązek udzielić świadczeniodawcy odpowiedzi. Odbywa się to poprzez przekazanie plików XML. Dodatkowo, NFZ powinien dokonać tak zwanej weryfikacji. Weryfikacja to sprawdzenie czy przesłane dokumenty rozliczeniowe spełniają szereg dodatkowych kryteriów wymaganych przez NFZ .
Przykładowe weryfikacje :
-
sprawdzenie zgodności rozliczanego świadczenia z płcią pacjenta
-
sprawdzenie krotności świadczenia w odniesieniu do kodu ICD-10
-
sprawdzenie, czy pacjent, któremu udzielono świadczenie występuje w Centralnym Wykazie Ubezpieczonych .
W przypadku negatywnej weryfikacji świadczeniodawca otrzymuje stosowną informację (informacja zwrotna z NFZ ma postać błędów, które są widoczne w systemie InterClinic w panelu błędów). Po zapoznaniu się z treścią komunikatów od NFZ świadczeniodawca zobowiązany jest do wprowadzenia zmian w przesłanych wcześniej dokumentach rozliczeniowych, a po ich dokonaniu – do ponownego wysłania do Wojewódzkiego Oddziału NFZ.
W przypadku pozytywnej weryfikacji świadczeniodawca dokonuje tzw. żądania naliczenia poprzez (w zależności od województwa) portal SZOI (System Zarządzania Obiegiem Informacji) bądź Portal Świadczeniodawcy. Wynikiem żądania naliczenia jest otrzymanie od NFZ pliku R_UMX, który należy wczytać w InterClinicu (więcej w części Odczyt plików z NFZ).
Kolejny etap rozliczenia to wygenerowanie na podstawie otrzymanego pliku R_UMX tzw. rachunku refundacyjnego (elektronicznego odpowiednika rachunku / faktury). Świadczeniodawca zobowiązany jest wysłać do Oddziału Funduszu, z którym zawarł umowę rachunek w terminie do 10. dnia miesiąca za miesiąc poprzedni .