Obsługa okien
Okno aplikacji (inaczej: okno, okienko, formatka) to obszar wydzielony ramką na ekranie. System pozwala, aby w jednym momencie otwartych było wiele okien. Nie wszystkie otwarte okna są aktywne.
Aktywne okno - będące w użyciu lub obecnie wybrane (np. okno, ikona, przycisk). Pozostałe nieaktywne okna oznaczone są odmiennym kolorem linii nagłówka.
Obsługa okienek w Systemie InterClinic wykorzystuje wiele zalet systemu Windows.
Wielkość większości aktywnych okien można zmieniać (np. powiększać). W tym celu należy umieścić wskaźnik myszki na rogu lub na boku okna. Następnie naciskając i przytrzymując wciśnięty lewy przycisk myszy, zmieniać wielkość okna.
Można też zmieniać położenie okien na ekranie. Aby przesunąć pojedyncze okno należy najechać wskaźnikiem myszy na listwę tytułową okna, a następnie nacisnąć lewy przycisk myszy i przesunąć okno w inne miejsce. Więcej informacji na temat rozlokowania kilku okien można znaleźć w Pomocy użytkownika, w rozdziale Okna.
Przyciski znajdujące się w prawym górnym rogu okienka służą do:
zamykania okien wewnętrznych i zewnętrznych
powiększania i zmniejszania okien
minimalizowania okna, czyli: ściągania interfejsu do paska narzędzi.
Ze względu na wielość elementów, niektóre okna / tabele nie mieszczą się w całości na ekranie. Aby dostosować widok do potrzeb użytkownika, można wykorzystać:
Pasek przewijania w oknach – służy do przesuwania widoku zarówno w pionie jak i w poziomie okna (umieszczone z prawej strony lub z dołu).
Aby przewijać okno, należy kliknąć i przesuwać główną belkę paska lub klikać na odpowiednie strzałki umieszczone przy końcach paska.
Poszerzanie pól formatek jest możliwe po najechaniu kursorem na linię rozdzielającą pola (kursor zmienia wygląd).
System pracuje na realnej bazie danych. Jednakże w niektórych sytuacjach (np. gdy użytkownik przez dłuższą chwilę na otwarte okno z danymi, które mogły się zmienić w tym czasie) niezbędne jest odświeżenie danych.
Odświeżenie danych – operacja aktualizacji danych – wyświetlone przez użytkownika dane stają się zgodne z podanymi przez niego kryteriami oraz z bazą danych. W wielu miejscach systemu odświeżanie umożliwia przycisk F3 oraz ikona .
Zaznaczenie (kopiowanie schowek) – dotyczy wskazania pozycji tabeli do przetwarzania. Aby wskazać daną do zaznaczenia, należy kliknąć na nią lewym przyciskiem myszy gdy jej wskaźnik jest skierowany na wybraną pozycję. Jej kolor (podświetlenie) zostanie zmieniony. Kolejne wybrane polecenie będzie się odnośić do tak wyróżnionej pozycji. W wybranych miejscach można zaznaczyć kilka pozycji naraz (wciskając przycisk CTRL w trakcie zaznaczania) lub wszystkie (wciskając kombinację przycisków CTRL + A).