Podręcznik użytkownika

Korygowanie produktów

Korygowanie produktów przez świadczeniodawcę

  1. System InterClinic umożliwia dokonanie korekty produktów rozliczeniowych. Produkt może zostać skorygowany wtedy i tylko wtedy, gdy został już wcześniej sprzedany (w formularzu rozliczeniowym, w zakładce Produkty rozliczeniowe widnieje status Sprzedany w kolumnie R_UMX / II faza . Pojawia się wówczas dodatkowy przycisk  Utwórz korektę produktu .



  2. W celu dokonania korekty należy zaznaczyć jednym kliknięciem wybrany produkt z listy oraz nacisnąć ów przycisk.

  3. Po naciśnięciu przycisku utworzenia korekty zostanie wyświetlony komunikat  (komunikat pojawi się tylko wtedy, gdy użytkownik nie utworzył wcześniej sam nowej wersji zestawu) : Aktualne dane zostały już wysłane do NFZ . Czy chcesz utworzyć (lub otworzyć) nową wersję danych, które zostaną przesłane w nowej wysyłce? Aby utworzyć korektę, należy nacisnąć przycisk Tak.

  4. Pojawi się wówczas okno Potwierdzenie zawierające komunikat: Czy jesteś pewien, że chcesz utworzyć korektę ujemną wskazanego produktu? Po wybraniu przycisku Tak na liście produktów w polu Pozycje rozliczeniowe   pojawi się wyświetlana na czerwono nowa pozycja, mająca takie same dane jak pozycja korygowana w kolumnach : zakres świadczeń , wyróżnik, świadczenie różniąca się natomiast krotnością faktyczną – przyjmującą ujemną wartość .



  5. Przesłanie korekt raportów I fazy odbywa się analogicznie jak produktów zwykłych. Należy na formularzu rozliczeniowym nacisnąć przycisk Zaakceptuj do rozliczenia , a następnie utworzyć raport I fazy (więcej na temat tworzenia raportów w podrozdziale Raporty I fazy )


Korekty dokonywane przez NFZ 

Po włączeniu przez świadczeniodawcę tzw. żądania naliczenia (w Portalu Świadczeniodawcy lub SZOI – w zależności od województwa), NFZ udziela odpowiedzi poprzez przekazanie plików R_UMX. Może się wówczas zdarzyć, że produkty, które wcześniej zostały sprzedane, otrzymują status Odrzucony. Przyczyną niezaakceptowania pozycji rozliczeniowej może być:

Świadczeniodawca ma wówczas dwie opcje postępowania:


  1. Usunięcie odrzuconego produktu poprzez naciśnięcie przycisku Usuń produkt w danym zestawie rozliczeniowym. Spowoduje to przekreślenie wybranej pozycji rozliczeniowej. Zestaw z przekreślonym produktem należy ponownie przesłać raportem I fazy i poczekać na odpowiedź od NFZ, czy produkt został skreślony w bazie NFZ (informacją o tym czy produkt został skreślony po stronie NFZ jest bezbłędna odpowiedź na raport I fazy).

    Po skreśleniu w programie InterClinic produktu, który miał status Odrzucony, może się zdarzyć, że nie będzie można dodać od razu innego produktu. Stanie się tak na przykład w przypadku, gdy chcemy dodać kolejny produkt z katalogu świadczeń podstawowych (w przypadku AOS na liście pozycji może się znajdować tylko jeden produkt z tego katalogu). Dodanie produktu stanie się możliwe dopiero po wczytaniu plików z pozytywną odpowiedzią od NFZ – wówczas w zestawie rozliczeniowym produkt, którego dotyczyła korekta, nie będzie już widoczny.


  2. Niepodejmowanie żadnych działań – w przypadku, gdy produkt został odrzucony na przykład z powodu przekroczenia limitu, świadczeniodawca może wstrzymać się z podjęciem działania. Może się wówczas okazać, że w momencie zwiększenia limitu dany produkt zostanie automatycznie zaakceptowany przez NFZ w późniejszym terminie.