Podręcznik administratora

Komunikator wewnętrzny

Funkcjonalność Komunikatora wewnętrznego (Wiadomości systemowe - administracja) umożliwia przesyłanie informacji do użytkowników aplikacji InterClinic. Każdy użytkownik aplikacji ma dostęp do własnej skrzynki odbiorczej.

Więcej informacji na temat elementów formatki Wiadomości systemowe - administracja znajduje się w Pomocy administratora w rozdziale Wiadomości systemowe.

Uprawnienia

Uprawnione osoby mogą definiować wiadomości, adresatów i czas dystrybucji. Dostępne są następujące uprawnienia:

Nowa wiadomość

W celu zdefiniowania nowej wiadomości należy skorzystać z opcji Administracja – Narzędzia administracyjne – Wiadomości systemowe z menu głównego aplikacji. Otwiera się okno Wiadomości systemowe - administracja. Definiując wiadomość należy wypełnić standardowe pola: temat oraz treść.

Nadawcą wiadomości jest osoba zalogowana do systemu InterClinic.

Data dystrybucji jest równoznaczna z datą opublikowania wiadomości dla użytkowników aplikacji. Pozwala to na wcześniejsze przygotowanie wiadomości i automatyczne pokazanie po ustalonym terminie.

Data końca dystrybucji pozwala na określenie momentu, do którego wiadomość będzie wyświetlana zalogowanym użytkownikom. Pozostawianie pustego pola spowoduje pojawianie się wiadomości do momentu zaakceptowania przez użytkownika.

Ze względów archiwalnych nie ma możliwości usunięcia wiadomości z aplikacji. Można natomiast wstrzymać jej publikację ustawiając pole Wiadomość aktywna jako odznaczone lub zmieniając datę zakończenia dystrybucji na wcześniejszą.

Adresaci

Wiadomość systemowa może być adresowana do wybranych użytkowników systemu lub do konkretnych placówek (w drugim wypadku lista adresatów wypełnia się dynamicznie w zależności od osób logujących się we wskazanej lokalizacji).

Wiadomość można wysłać do wszystkich użytkowników aplikacji lub dowolnie ograniczyć listę. Adresatów należy definiować korzystając z opcji Wybór adresatów.

Listę adresatów można filtrować ze względu na przynależność do wybranej placówki lub grupy zdefiniowanej w aplikacji.

Wiadomość można wysłać do całej placówki, nie określając bezpośrednio listy adresatów. W tym celu należy skorzystać z przycisku Wybór placówek. Tak zdefiniowana wiadomość pojawi się na ekranie każdego użytkownika, który zaloguje się do aplikacji z zadanej lokalizacji. Na tej podstawie nastąpi dynamiczne uzupełnienie listy adresatów, statusy wiadomości i daty odczytania.

Załączniki

Definiując wiadomość można dodać do niej dowolną liczbę załączników.

Dodawanie załączników wymaga wcześniejszego zdefiniowania odpowiedniego magazynu dyskowego i wskazania go jako Domyślny magazyn dla przechowywania załączników. Definicja domyślnego magazynu jest możliwa po wybraniu opcji Administracja – Opcje Ogólne programu, zakładka Wiadomości systemowe z menu głównego aplikacji.

Jeśli nie wybierzemy żadnego magazynu dyskowego, załączniki będą przechowywane w bazie danych.

Po zdefiniowaniu domyślnego magazynu dla przechowywania wiadomości można dołączyć dowolny plik do przesyłanej wiadomości korzystając z przycisku Załączniki.

Dodawanie załączników jest możliwe tylko dla nowej wiadomości tzn. takiej, która nie została jeszcze odczytana przez żadnego adresata. Dodając nowy załącznik należy określić czy ma być otwierany automatycznie za pomocą aplikacji powiązanej z odpowiednim rozszerzeniem pliku w systemie. Jeśli pole Automatycznie otwierany zostanie odznaczone, wówczas domyślną akcją dla załącznika stanie się zapisanie na dysk lokalny użytkownika.

Ponawianie wiadomości

Mechanizm automatycznego powiadamiania użytkowników wymaga zdefiniowania ilości minut po jakiej ponawiane będą komunikaty. Wartość tą można ustalić korzystając z opcji: Ponawiaj wiadomości systemowe co ... min.

Jeśli wartość nie jest zdefiniowana mechanizm automatycznego powiadamiania użytkowników pozostanie nieaktywny i wiadomości systemowe będzie można oglądać tylko z poziomu skrzynki odbiorczej. Ustawienie wartości pola na określona ilość minut powoduje pojawianie się okna z niezaakceptowanymi wiadomościami co ustalony okres czasu.

Ignorowanie wiadomości

Opcja Ile odrzuceń pozwala zdefiniować maksymalną liczbę możliwości odrzucenia wiadomości przez użytkownika aplikacji. Po przekroczeniu wyznaczonej liczby odrzuceń wiadomości aplikacja wymusza jej zaakceptowanie, poprzez dezaktywację przycisku Odrzuć podczas prezentacji wiadomości (brak akceptacji nie pozwala na dalszą pracę z systemem InterClinic).